Przypadki fałszerstw w sprawozdaniach finansowych i ochrona sygnalistów – z praktyki audytora

Ofensywa podatkowa? Rząd uspokaja. A ekspert radzi zapiąć pasy
30 września 2020
Czy wiecie co oznacza hasło „sygnalista”?
22 listopada 2024
Pokaż wszystko

Przypadki fałszerstw w sprawozdaniach finansowych i ochrona sygnalistów – z praktyki audytora

W swojej karierze audytora spotkałem się również z sytuacjami, które mogą budzić poważne wątpliwości co do rzetelności przedstawianych danych. Jednym z najbardziej niepokojących przykładów była sprawa, w której prawniczka, osoba prowadząca kancelarią prawną,  świadomie poświadczała nieprawdę, publikując fałszywe dane w sprawozdaniu finansowym spółki wpisanej do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Pełniła w spółce rolę prokurenta, a pomagała swojemu synowi prowadzić tę Spółkę i poruszać się zgodnie wymogami polskiego prawa. Pani ta mimo że miała obowiązek dbać o prawidłowość tych dokumentów, zdecydowała się na manipulację informacjami. Kiedy zwróciłem jej na uwagę, że to co robi to przestępstwo, a jako biegły rewident muszę takie sytuacje raportować, zagroziła mi skargą do Polskiej Izby Biegłych Rewidentów, że podobno ją zastraszam. W rezultacie odstąpiłem od tego zlecenia i jako konsekwencję, nie otrzymałem należnego wynagrodzenia.

Wyobraźcie sobie teraz sytuację, w której potencjalny inwestor lub kontrahent, zainteresowany współpracą z taką spółką, sięga po jej sprawozdanie finansowe w KRS. Niestety, zamiast rzetelnych informacji, widzi fałszywe dane, pokazujące znacznie lepszy jej obraz niż w rzeczywistości. Może prowadzić to do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji dla tego kontrahenta, takich jak sprzedaż produktów bankrutującej firmie i w efekcie nie uzyskanie zapłaty za sprzedaż. To pokazuje, jak ważna jest transparentność i uczciwość w sporządzaniu dokumentów finansowych oraz jak poważne mogą być skutki ich fałszowania.

W kontekście takich zdarzeń warto wspomnieć o przepisach dotyczących ochrony sygnalistów. Projekt ustawy o ochronie sygnalistów, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, został przyjęty przez Radę Ministrów. Nowe przepisy mają na celu ochronę osób, które zgłaszają nieprawidłowości w swoich miejscach pracy, co jest krokiem w stronę zwiększenia transparentności i uczciwości w działalności gospodarczej.

Nasza firma audytorska i doradcza kładzie ogromny nacisk na przestrzeganie najwyższych standardów etyki zawodowej oraz prawidłowość i rzetelność wszelkich działań finansowych. Jesteśmy tu po to, aby zapewnić, że dokumenty finansowe naszych klientów są prawdziwe i zgodne z obowiązującymi przepisami, a także aby wspierać sygnalistów, którzy odgrywają kluczową rolę w ochronie interesów publicznych. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy cenią sobie profesjonalizm, uczciwość i transparentność.

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Google Plus
Google Plus
Google Plus